Stowarzyszenie Kultury Fizycznej www.Tchoukball.pl wraz z portalami http://www.wychowaniefizyczne.pl/ serdeczne zapraszają na cykl
 

 Ogólnopolskich warsztatów prezentujących nową grę tchoukball

 
VIII warsztaty - Swarzędz 17.03.2012
 

Plan zajęć:

  • prezentacja multimedialna  (historia, idea tchoukballu, przepisy gry oraz filmy pokazujące zarówno widowiskową grę najlepszych drużyn świata, jak i żywiołowe zmagania dzieci( 30- 45 min )
  • przerwa 15 min  (przejście na salę gimnastyczną)
  • wspólny trening i rozegranie meczy( prosimy o zabranie stroju sportowego i nakolanników)
  • podsumowanie i wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia z tchoukballa

Czas trwania szkolenia:

  • 11.00- 14.00

Miejsce:

  • Szkoła  Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu, os. Mielżyńskiego 3a

Koszt szkolenia:

  • 30 zł/os *( w cenę wliczone są materiały szkoleniowe i certyfikaty ukończenia warsztatów )

Organizatorzy: Beata Szafrańska i Agnieszka Wojciuch

ZGŁOSZENIA:

  • wojciuch@op.pl
  • beataszafranska@wp.pl

W przypadku pytań prosimy o kontakt tel: +48607616083   lub   +48609110924

*cena może ulec zmianie, im więcej osób tym niższa kwota
 

 
 
VII warsztaty - Rybnik 15.03.2011 
 

Doradca metodyczny Grażyna Szulik oraz nauczyciel ZSB w Rybniku Gabriela Gurgul zapraszają nauczycieli wychowania fizycznego, na warsztaty metodyczne prezentujące tchoukball (czukbol).

MIEJSCE: Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku, ul. Świerklańska 42, 44- 200 Rybnik

ORGANIZATOR: Grażyna Szulik – doradca metodyczny wychowania fizycznego, Gabriela Gurgul – nauczyciel wf  ZSB Rybnik

PROGRAM:

  • Sposoby realizacji zajęć fakultatywnych do wyboru przez ucznia
  • Prezentacja multimedialna tchoukballu
  • Wprowadzenie teoretyczne – zasady i przepisy gry, technika i taktyka gry
  • Pokaz  gry w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych

UDZIAŁ: bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych, po wcześniejszym potwierdzeniu (nazwisko i imię) chęci udziału w konferencji na podany kontakt: Gabriela Gurgul -  kom.(sms) 696333541 e-mail: capekgabi@o2.pl                                                                                    

Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenie oraz materiały szkoleniowe.

 
VI warsztaty - Warszawa 25.01.2011  
 

Doradcy metodyczni Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń wraz ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej Tchoukball.pl serdecznie zapraszają zainteresowanych:
dyrektorów szkół, nauczycieli wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej, trenerów i instruktorów sportowych na warsztaty metodyczne prezentujące tchoukball (czukbol), które poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Tchoukball.pl”.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 258, ul. B. Brechta 8 w Warszawie (Praga Północ)

Termin: 25.01.2011r. (wtorek) w godz. 16.00 19.00

Zgłoszenia: Do 23.01.2011r.  e–mail: marzenakurzak@op.pl  z podaniem:

  • Imię i nazwisko
  • Nazwa i dokładny adres szkoły
  • telefon kontaktowy

O zakwalifikowaniu na warsztaty będzie decydowała kolejność zgłoszeń (20 osób). Osoby zakwalifikowane otrzymają potwierdzającego e-maila od organizatorów.

Uwaga! 
Prosimy zabrać strój sportowy oraz nakolanniki siatkarskie. Udział w warsztatach metodycznych jest bezpłatny.
PROGRAM WARSZTATóW
16.00 – 16.40 Prezentacja tchoukballu
16.40 – 18.10 Trening
18.20 – 19.00 Wspólna gra
 
V warsztaty - Warszawa 28.01.2010 
 

Piąte warsztaty odbyły się 28.01.2010 w Szkole Podstawowej nr 26 w Warszawie (Wola).

Organizatorami były Panie Marzena Kurzak Lucyna Milewska-Moneta -  doradcy metodyczni m.st. Warszawy w zakresie wychowania fizycznego z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Zajęcia tradycyjnie poprowadził Pan Mikołaj Karolczak z SKF „Tchoukball.pl”

Warsztaty tradycyjnie rozpoczęły się od prezentacji przepisów, idei tchoukballu oraz wyświetlenia filmów pokazujących zarówno widowiskową grę najlepszych drużyn świata, jak i żywiołowe zmagania dzieci. Po kilku ćwiczeniach prezentujących podstawy gry, rozegrany został wspólny mecz, podczas którego każdy z uczestników mógł się przekonać, jak wielką przyjemność daje gra w tchoukball.

Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć w galerii.  

 
IV warsztaty - Chorzów 15.01.2010 
 

Czwarte warsztaty prezentujące i promujące jednocześnie tchoukball odbyły się 15.01.2010 roku w Chorzowie. O wyznaczonej godzinie, ponad 70 nauczycieli wychowania fizycznego zasiadło na trybunach hali sportowej, by dowiedzieć się czym jest tchoukball. Ich ciekawość została zaspokojona dzięki prezentacji multimedialnej zawierającej niezbędne informacje o grze, jej historii oraz rozwoju na świecie i w Polsce, poprowadzonej przez Magdalenę Kubisę ze SKF Tchoukball.

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów mogli w praktyce przekonać się o walorach nowopoznanej gry. Pod czujnym okiem Joanny Gorol wykonywali rzuty, chwytali z poświęceniem odbite od bramek piłki, poznawali arkana techniczno-taktyczne tchoukballowego rzemiosła, dobrze się przy tym bawiąc.

Część końcowa warsztatów poświęcona była na grę. Mieszane drużyny, zasilone młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach, rywalizowały na dwóch boiskach. Mecze rozgrywane były w zawrotnym tempie, w miłej, zgodnej z zasadami tchoukballu, atmosferze.

Pomysłodawcą zorganizowania śląskich warsztatów był Adam Pradela, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach, któremu fachowej pomocy przy organizacji udzieliła Alicja Ulfig, doradca metodyczny wychowania fizycznego.

Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć w galerii.  

 

III warsztaty - ŁódĹş 27.11.2009 

 

 W Łodzi warsztaty odbywały się w ramach realizacji projektu edukacyjnego KSZTAŁTOWANIE  POSTAW AKTYWNYCH, SAMODZIELNYCH I ŚWIADOMYCH - SZANSE I MOĹťLIWOŚCI ORGANIZOWANIA ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DO  WYBORU. Udział wzięło 45 nauczycieli  wychowania fizycznego szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Organizatorem warsztatów  byli:  Teresa Libiszewska-Gozdan  i  Maciej Matczak – doradcy metodyczni  Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego,  we współpracy z Panem Wojciechem Ulatowskim nauczycielem XII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Wprowadzenie teoretyczne i zajęcia praktyczne przeprowadzili Pan  Mikołaj Karolczak , Pani Magdalena Kubisa i Pan Marcin Jeżo  – członkowie  Zarządu Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Tchoukball” w Markach k/Warszawy.

Wszystkim wymienionym osobom, które zadbały o wzbogacenie oferty edukacyjnej skierowanej do nauczyciela i ucznia w imieniu uczestników spotkania bardzo serdecznie dziękuję. Jestem przekonana, że zaprezentowane warsztaty są doskonałą formą zajęć rekreacyjnych do wykorzystania w każdych  warunkach  na lekcjach wychowania fizycznego, jako sport do wyboru.         

 Teresa Libiszewska-Gozdan

 
 
         
         
         
 
II warsztaty - Szydłowiec 18.11.2009
 

 Drugie warsztaty z cyklu mającego na celu promocję tchoukballu odbyły się 18 listopada 2009 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Gospodarzem był prezes UKS „Spartakus” p. Grzegorz Nowak, a warsztaty poprowadził p. Mikołaj Karolczak z SKF „Tchoukball.pl”.
W pierwszej części warsztatów brali udział uczniowie szkoły oraz ich nauczyciele wf. Prowadzący przedstawił główne zasady gry w tchoukball, a następnie pokazał podstawowe elementy gry: podania, technikę rzutu i obrony oraz ustawienie drużyny na boisku.
Druga część warsztatów, przeznaczona dla wuefistów, rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej dla przybyłych niemal 40 uczestników. W jej trakcie zostały przybliżone zasady gry w tchoukball oraz zalety tego sportu, sprawiające, że warto upowszechniać go wśród młodzieży. Uzupełniały ją filmy i zdjęcia z tchoukballowych rozgrywek i turniejów.
Następnie uczestnicy przeszli na halę, gdzie mieli okazję sami potrenować i spróbować gry. Na koniec każdy otrzymał z rąk organizatorów zaświadczenie o udziale w warsztatach.

 
       
       
    
Więcej zdjęć na www.tchoukball.pl
 
I warszaty - Poznań 21.10.2009 
 

 21 paĹşdziernika 2009 r. w poznańskim Gimnazjum nr 43 odbyły się pierwsze warsztaty prezentujące tchoukball. Warsztaty poprowadził p. Mikołaj Karolczak z SKF „Tchoukball.pl” z pomocą p. Danuty Passon, nauczycielki gimnazjum, a patronat nad nimi objął Poznański Szkolny Związek Sportowy.
Zajęcia składały się z 3 części. Najpierw odbył się trening z gimnazjalistami, podczas którego ćwiczyliśmy podstawowe elementy gry, takie jak podania, rzuty na bramkę czy technikę obrony. Następnie miała miejsce prezentacja dla nauczycieli, podczas której prowadzący przybliżył ideę tego sportu, podstawowe zasady gry oraz pokazał filmy i zdjęcia z turniejów tchoukballowych.
Ostatnią część warsztatów stanowił trening na dużej, pełnowymiarowej sali, zarówno dla uczniów gimnazjum, jak i dla przybyłych nauczycieli wf. Zostały tu pokazane kolejne elementy gry w tchoukball, takie jak rozegranie ataku czy ustawienie i przemieszczanie się drużyny na boisku. Na koniec rozegraliśmy kilka krótkich meczów w mieszanych składach.
Po warsztatach część uczestników wyraziła chęć propagowania tchoukballu w swoich szkołach.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów, które znajdują się w galerii.
 

W sprawie zakupu sprzętu można kontaktować się p. Danutą Passon z gimnazjum nr 43 w Poznaniu  tel. 0602 221 482

 

UWAGA!!!  Cały czas szukamy aktywnych nauczycieli z Warszawy i innych miast w Polsce, którzy chcieliby być organizatorami kolejnych warsztatów tchoukballowych w swoim mieście. Zainterseowanych prosimy o kontakt na adres redakcja@wychowaniefizyczne.pl  

 

 Tchoukball (Czukbol)

Jest to bezkontaktowy sport drużynowy, a przy tym gra bardzo dynamiczna i widowiskowa. W odróżnieniu od innych sportów zespołowych, w tchoukballu nie traci się energii na przeszkadzanie przeciwnikowi w grze. Zamiast tego, zawodnicy muszą wykazać się sprytem, dobrym ustawieniem i nieprzewidywalnymi zagraniami (gra się na obie bramki!), tak aby zmylić przeciwnika, jednocześnie samemu grając skutecznie w obronie.

Tchoukball ma kilka cech, które sprawiają, że jest sportem idealnym do wprowadzenia wśród młodzieży szkolnej. Bezkontaktowa gra pozwala na wyeliminowanie agresji z boiska (promuje zachowania fair-play) oraz pozwala na grę w mieszanych składach. Ponadto nie wymaga szczególnychwarunków fizycznych, jeśli chodzi o wzrost, wagę czy siłę fizyczną.

Mecze rozgrywane są na boisku wielkości boiska do koszykówki w drużynach 7-osobowych. Na obu końcach boiska ustawione są bramki (ramy z naciągniętą sprężystą siatką), wokół których rozciągają się półkola o średnicy 3 metrów - strefy zabronione. Aby zdobyć punkt, drużyna atakująca musi odbić piłkę od bramki, tak aby upadła ona na boisko poza strefą zabronioną. W przypadku gdy piłka upadnie wewnątrz strefy lub opuści boisko - punkt zdobywa drużyna przeciwna. Jeżeli obrońcy złapią piłkę po odbiciu, nie ma punktu i gra toczy się dalej. Drużyna rozgrywa akcję podaniami piłki (nie ma kozłowania), a przed oddaniem rzutu na bramkę może wykonać co najwyżej trzy podania. Zawodnik będący w posiadaniu piłki może wykonać jedynie 2 kroki (3 kontakty stóp z podłożem) i przetrzymywać ją przez maksymalnie 3 sekundy. Bramki nie są przypisane do drużyn - można atakować na dowolną z nich. W tchoukballu zabronione jest przeszkadzanie przeciwnikowi w rozegraniu akcji - nie wolno przejmować podań ani blokować rzutów. Te zasady sprawiają, że gra jest bardzo szybka i widowiskowa - jest dużo efektownych rzutów i obron, a gra często przenosi się z jednej strony boiska na drugą. Bezkontaktowa gra powoduje, że zawodnicy muszą wykazać się sprytem, obserwacją pola gry i dobrym ustawieniem całej drużyny (a nie siłą fizyczną!), tak aby zmylić przeciwnika i zdobyć punkt. Z jednej strony jest to więc sport intensywny, dynamiczny i wymagający dobrej kondycji, z drugiej zaś - wspaniały sport drużynowy, promujący ideę fair-play, dostępny dla każdego: od młodzieży szkolnej po zaawansowanych zawodników. I rzecz najważniejsza - grać można w każdych warunkach - na sali, na trawie, na piasku... 

Zobacz fragmenty gry: film 1 | film 2 | film 3 | film 4 


Proszę czekać ładuje dane...